Kontakta oss
Scandic Laholmen
Laholmen 1
452 30, Strömstad
E-post: laholmen@laholmen.se
Tel: +46 (0)526 197 00
I detta erbjudande ingår:
Pris per person i standard dubbelrum från 1445 SEK
Pris per person i standard enkelrum från 1855 SEK
Erbjudandet gäller från 3/4-tom 16/4
Ps: När du är ute och vandrar kan det vara gott och praktisk att ta med sig en lunch to go!
Du kan köpa den hos oss och hämta den innan ni ger er ut i naturen! Se vår lunch to go meny här!
Utanför Strömstad ligger de natursköna Kosteröarna och här finns fina vandringsmöjligheter i fantastisk natur. De två huvudöarna Nord- och Sydkoster är perfekta att upptäcka till fots längst stigar och markerade leder. Båten till Koster avgår precis nedanför hotellet och tar bara ca 30-40 min, beroende på vilken brygga du väljer att gå av på.
På Sydkoster, som är den större av Kosteröarna, vandrar du i ett lummigt landskap med lövskog, blomsterrika strandängar och långa sandstränder med inbjudande bad. Omkring dig ligger Sveriges mest artrika havsområde, Kosterhavets nationalpark. Se info Vandra på Sydkoster
Nordkoster erbjuder havsnära vandring i en dramatisk natur. Vandra över ljunghedar och genom små skogar till vidsträckta klapperstensfält och salta bad. Se info Vandra på Nordkoster
Ge din söndag det lilla extra!
Packat och klart för golf! Vi har sedan lång tid tillbaka nära samarbete golfbanorna i närheten och vi arrangerar, bokar och löser allt du behöver för en perfekt dag på banan.